Detská ohrádka = bezpečný kútik pre batoľatá

Máte doma už odrastenejšieho caparta, ktorý sa začína batoliť a objavovať svet? Toto obdobie je pre deti veľmi rizikové, pretože v domácnostiach na ne čaká množstvo zákerných nebezpečenstiev. Najrôznejšie ostré rohy a hrany nábytku, zásuvky, schody či klzká podlaha. Ochráňte svoje deti pred zraneniami a pre začiatky ich pohybových aktivít im domov kúpte detskú ohrádku.

Ohrádky vyberajte výškovo nastavitelené, kvôli pohodliu mamy i dieťaťa

Detská ohrádka dá vášmu drobčekovi aj podporu pri prvých pokusoch sa postaviť, a potom ujsť pár krôčikov. Ohrádky bývajú mobilné či stabilné, nechýba v nich polstrovaná plocha na hranie a spanie. Tú môžete často nastaviť až do troch výškových polôh tak, aby bola ohrádka pohodlná pre matku i pre jej bábätko. Výrobcovia dodávajú na trh aj ohrádky skladacie, s jednoduchým rozložením v prípade potreby.

Detská ohrádka je skvelým pomocníkom pre mamičky v dobe, kedy potrebujú napríklad variť, prípadne si na chvíľku oddýchnuť. Zaistite drobcom mäkké podložie hracou dekou, penovými puzzle a dajte im do ohrádky ich obľúbené plyšáky a hračky. Pre deti je ohrádka vlastne prvým miestom, ktoré patrí len a len im. Vyberte si preto výrobok bezpečný a hlavne stabilný.

Moderné ohrádky z plastov a kovových tyčiek môžete ľahko prenášať.

Klasikou je stabilná ohrádka z dreva, zložená z plochej štvorcovej základne, a štyrmi bočnicami so zvislými tyčkami. Na trhu nájdete aj ohrádky plastové, alebo kombinované z plastu, sieťoviny a kovu, či kovu a sieťoviny, či ohrádky cestovné. Moderné ohrádky môžete ľahko prenášať, pretože sú z plastov a kovových tyčiek, podporného dna a nylonových stien, cez ktoré dieťa vidí von na rodičov.

O nákupe detskej ohrádky uvažujte asi v pol roku dieťaťa, kedy začína liezť. Pokiaľ ju zaobstaráte ešte pred tým, odkladajte drobca na chvíľku do ohrádky, aby si na ňu zvykol. Podľa priestorových možností bytu zvoľte medzi ohrádkou štvorcovou, obdĺžnikovou, guľatou alebo šesťhrannou. Skontrolujte si správne označenie výrobku podľa európskych noriem, pre detské ohrádky je to EN 12227.

Overte si na postieľke zdravotnú neškodnosť použitých farieb

Bezpečnosť vašich detí je na prvom mieste. Všetky švy v textilnom vybavení ohrádky musia preto byť bezchybné. Šnúrky a stuhy dôkladne pripevnite a ohrádku zaistite aj pre prípad divokejšej hry. Kovové časti ohrádky vyberajte nerezové, skontrolujte si aj neškodnosť použitých farieb. Rozpätie medzi zvislými tyčkami musí byť 45 až 65 mm, pri sieťovine majú mať oká maximálny priemer 7 mm.

Potrebujete doma priestor pre bezpečné hranie vášho dieťaťa a súčasne na neho chcete dobre vidieť? Keď si nechcete alebo nebudete kupovať ohrádku, využite v chladných mesiacoch roka väčší nafukovací bazén so zvýšenými okrajmi. Aspoň do určitého veku drobci nemajú šancu preliezť a “po anglicky” zmiznúť niekde v byte, súčasne sa vďaka nafukovacím bokom i dnu bazéna nezrania.

Máte doma veľký nafukovací bazén? Poslúži vám cez zimu ako super ohrádka.

Ohrádok na trhu je nepreberné množstvo v rôznych cenových reláciách. Drevenú “klasiku” zoženiete približne od 60 Eur až do 125 Eur. Plastová skladacia ohrádka v štýle puzzle s dvierkami stojí 75 Eur, zatiaľ čo zrejme najčastejšie používané ľahké, skladacie ohrádky s pevnou konštrukciou a priehľadnými sieťkami po stranách sú ku kúpe od 40 do 60 Eur. Vyberte si.

Svoje rôzne skúsenosti s detskými ohrádkami popisujú mamičky na internete. “My sme mali problémy so sieťovanou, chlapec tam nechcel byť. Babička teda vytiahla staršiu drevenú, manžel obrúsil, nalakoval a malý je maximálne spokojný. Takže za mňa jednoznačne stará dobrá drevená klasika,” píše čitateľka s prezývkou Zuza.

Ak nechcete ohrádku kupovať, urobte si ju sami napríklad z PVC trubiek

Čitateľka Mary456 ale tvrdí: “Ja som mala pre naše dvojičky i sieťovanú aj drevenú a bez úspechu. Ani v jednej nechcela byť, tak sme ich predali a zvládli sme to aj bez nich. Ale teraz by sa mi niečo rozhodne hodilo.” Podobnú skúsenosť má čitateľka s prezývkou Avel: “Kúpili sme ohrádku a slúžila ako úložisko hračiek. V okamihu, keď sme tam malého dali, tak reval ako tur. Takže nič.”

Ste zruční, remeselná práca vám nerobí problém a chcete si ohrádku pre najmenšieho člena rodiny vyrobiť vlastnoručne? Budete potrebovať PVC rúrky ¾”, k nim podľa plánovaných rozmerov spojky v tvare T a 8 kusov pravouhlých do rohov, sieťovinu a asi 30 ks plastovej sťahovacej pásky. Konštrukciu z rúrok postupne zostavte ako skladačku a horný rám spojte zvislými rúrkami so spodným.

Pozrite sa, ako vyzerajú najkrajšie detské ohrádky na sieti Pinterest.

Vyberte si v predajni s remeselníckymi potrebami podložku, ktorú dáte na zem, aby dieťa neliezlo po tvrdej podlahe. Okolo celej ľahkej, ale pritom dostatočne pevnej ohrádky natiahnite sieťku, ktorú ste vopred upravili na požadovaný rozmer. Na horných aj dolných rúrkach sieťku pripevnite sťahovacími páskami a je hotovo. Cenovo by ste sa s touto “vlastnou” ohrádkou mali vojsť zhruba do 58 Eur.

Rozhodli ste sa pre bezpečie vášho drobčeka kúpiť detskú ohrádku? Napíšte do komentára pod článkom, ktorú ste si vybrali a poraďte ostatným čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *