Ako vyrobiť búdku a kŕmidlo pre vtáčikov ?

Či už bývate v byte alebo v dome, v zimných mesiacoch ste si určite všimli zvýšený výskyt vtáctva. Odborníci upozorňujú, že kŕmiť vtáctvo by sme mali iba vtedy, keď sú mínusové teploty. Taktiež ich môžeme prikrmovať keď je silná snehová prikrývka a operenci si sami nemôžu zabezpečiť stravu.

Do búdky pre vtáčikov nedávame solené pečivo. Solené pečivo síce vtáky skonzumujú, avšak spôsobí im problémy. Niektoré druhy môžu po skonzumovaní soleného pečiva uhynúť. Taktiež by sme sa mali vyvarovať kŕmeniu korenenými a údenými potravinami. Ak pestujete jablká, môžete pri zbere nechať pár plodov na strome. V zimných mesiacoch vtákom poslúžia ako cenný zdroj živín.

Do búdky alebo kŕmidla umiestňujeme rôzne druhy semien. Môžu to byť vlašské orechy, slnečnicové semená, mak, ovsené vločky a klásky prosa. Taktiež môžeme použiť rozkrájané jablká. Vtáky obľubujú aj lojové gule alebo odrezky zo slaniny.

ako-vyrobit-budku-pre-vtaky

 

Umiestnenie búdky alebo kŕmidla

 

Kúpenú alebo zhotovenú búdku by sme mali umiestniť na bezpečné miesto. Musíme sa vyvarovať umiestneniu blízko okien, pretože pri náletoch ku kŕmidlu by do nich mohli vtáčiky narážať. Taktiež je nevhodné umiestňovať búdku príliš nízko. Mohli by na nich zaútočiť domáce zvieratá. Búdky môžu vtáčikom slúžiť iba ako kŕmidlo. Ak vyrobíme väčšiu búdku s uzavretými stenami, môžu ju niektoré druhy využiť aj na hniezdenie.

Počas zimných mesiacov sa v záhradách objavujú hýle, drozdy, sýkorky, vrabce, straky, hrdličky, stehlíky, pinky, slávik, glezg a mnohé iné.

Búdky a kŕmidlá môžeme zhotovovať z rôznych materiálov. Či už je to stará miska, tvrdá debnička z dreva, kokosový orech, PET fľaša alebo drevo.

Výroba kŕmidla z PET fľaše je veľmi jednoduchá. Stačí nám fľaša s objemom aspoň 1,5 l. Okolo hrdla pevne pripevníme drôt, ktorým fľašu pripevníme na strom. V dolnej časti vyrežeme dostatočný otvor na to, aby mohli vtáky voľne chodiť pre potravu. Na dno fľaše pravidelne dopĺňame potravu.

Ak máme k dispozícii latky a rôzne konáriky a kúsky dreva, môžeme zhotoviť búdku. Spodná časť by mala byť z pevnej dosky. Striešku vyhotovíme z dvoch latiek. Striešku upevníme na spodnú časť pomocou rovnako narezaných pevných kúskov konárov. Na strechu môžeme upevniť kúsky kôry alebo šišky

ako-vyrobit-krmidlo-pre-vtaky

Búdka, ktorá je celá zatvorená môže prakticky poslúžiť aj ako miestno na hniezdenie vtáctva. Môžeme ju vyrobiť z pevných latiek. Latky k sebe pevne pripevníme. Strecha alebo zadná časť by sa mala dať otvárať, aby sme mohli dopĺňať potravu alebo búdku vyčistiť. Do búdky môžeme umiestniť aj bidielko. Otvor na búdke by mal byť dostatočné veľký, aby sa do nej mohli vtáčiky dostať. Avšak pozor, ak ho urobíme príliš veľký mohol by sa tam dostať vtáčí predátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *