Ako vymaľovať a vytapetovať dom?

Každý jeden z nás chce mať ten najkrajší príbytok, v ktorom sa bude cítiť dobre nielen on, ale aj ľudia, ktorí prídu na návštevu. Ak aj vy patríte k mnohým, ktorí si základné veci robia najradšej sami, určite by ste mali vedieť, ako vytapetovať či vymaľovať dom bez zbytočných problémov. Okrem správnej techniky sa musíte riadiť aj svojim inštinktom a vybrať si správnu farbu.

Výber správnej farby do interiéru je niekedy ťažší, než si môžete myslieť. Predsa len, steny, ktoré teraz namaľujete budete mať rovnaké niekoľko rokov, a nemali by ste sa rozhodovať len tak z rýchla. Okrem toho je dôležité uvedomiť si, či chcete mať na stenách tapety alebo len farbu. O ich výhodách si povieme v dnešnom článku.

Akú farbu si vybrať?

Či už si vyberáte tapety alebo len farbu na stenu, určite nedajte hneď na prvý výber, ktorý vás môže „oklamať“. Predsa len, steny budete mať v týchto farbách niekoľko rokov a mali by ste sa v izbách cítiť príjemne. Okrem toho, niektoré farby dokážu celý interiér zväčšiť, iné zasa zmenšiť. Ak máte malú izbu a potrebujete ju zväčšiť, určite použite svetlé odtiene, ktoré vám vytvoria aj z tej najmenšej izbičky omnoho väčší priestor. Aspoň vizuálne. Ak máte izbu príliš veľkú a chcete ju mať menšiu, útulnejšiu, stavte na tmavšie odtiene farieb, ktoré sa vám o to postarajú.

Vhodné farby do detských izieb sú najmä tie hravé. Pre dievčatá sú typické farby ako pastelová a svetlá červená, ružová alebo jemná fialová. Pre chlapcov zas modrá či zelená. Samozrejme, stále hovoríme o svetlých a hravých odtieňoch, nie o tmavých farbách.

Ochráňte dlážku a okolie

Pred maľovaním či lepením tapiet nezabúdajte najmä na svoje okolie a dlážku, ktorú by ste mohli zničiť. Vždy si zabezpečte najmä noviny, obaly a igelity, ktorými pozakrývate úplne všetko, čo potrebujete. Okrem tohto budete určite potrebovať aj vhodný valček na natieranie farby, takže si zakúpte nejaký, ktorý bude dostatočne veľký.

Tapety či farby?

Presúvame sa pomaly k tej najzásadnejšej otázke: Tapety či farby? Každé má svoje nevýhody ale aj výhody. Pri farbách sú výhody tie, že vám vydržia dlho bez toho, aby sa vám odlepovali. Ich nevýhodou je však blednutie a po pár rokoch ich budete musieť prefarbovať. Výhodou tapiet je najmä to, že môžete mať izbu úplne inú, s rôznymi vzormi, tvarmi či kombináciou farieb. Ich nevýhodou je najmä odlepovanie, no sú nevhodné aj pre malé deti, ktoré by ich mohli stŕhať.

Výber je vždy len na vás. Oboje má svoje výhody, ale aj nevýhody, s ktorými musíte počítať. Ak sa vám do interiéru hodia viac tapety, určite na ne stavte, pretože vyzerajú naozaj veľmi zaujímavo a pekne.

Ako na maľovanie?

Ak ste sa nakoniec rozhodli, že budete predsa len maľovať, určite by ste to nemali hneď ma prvýkrát pokaziť. Na začiatok si rozmiešajte farbu v pomeroch, aké sú napísané na obale farby. Vždy sa nimi riaďte, pretože každá farba je iná a môže mať aj iné pomery. Ak neviete, ako na to, radšej sa opýtajte v obchode, kde vám určite veľmi radi poradia. Po zamiešaní môžete začať s maľovaním. Mali by ste mať niekoľko druhov štetcov, ktoré budete meniť. Na veľkú plochu používajte väčší štetec, s ktorým spravíte menej pohybov, no za to vám vymaľuje väčšiu plochu. Na zle dostupné miesta používajte rohový štetec, ktorý sa dostane úplne všade. Vždy urobte toľko vrstiev, koľko je potrebné. Na konci nikdy nezabudnite vyvetrať izbu, aby vyschla a zbytočný zápach sa vyvetral.

Ako tapetovať?

Pri tapetách je to niekedy trochu zložitejšie, no nie je s nimi toľko špiny, ako pri farbách. Pri tapetách nezabúdajte na kvalitné lepidlo, ktoré vám bude držať tapety perfektne niekoľko rokov. Lepidlo musíte na tapety nanášať tak, aby nezaschlo ešte pred nalepením. Vždy je to okolo 15 minút. Pripravte si vždy aj valček, ktorým odstránite bubliny.

Obe tieto činnosti dokážete určite spraviť aj sami a nebudete sa musieť báť, že by ste to nezvládli. Nevolajte si zbytočne žiadnych odborníkov, ktorí by vám to síce spravili, no za dosť vysoké ceny. Nepodceňujte sa a vyskúšajte si to

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *