Citrónovník je obľúbená izbová rastlina, avšak niektorých ľudí môže od jej kúpy odrádzať náročnosť pestovania. Pri troche pozornosti zistíte, že ak sa správne o citrónovník staráte odvďačí sa Vám bohatou úrodou.
Aj keď je citrónovník izbová rastlina, v letných mesiacoch môže byť pestovaný vonku, ak mu doprajete ideálne podmienky. Počas najvyšších obedňajších horúčav by nemal byť na priamom slnku. Nádherné žlté plody môžete zúžitkovať na výrobu limonády, usušiť ich alebo nepostriekanú kôru použiť na prípravu rôzny múčnikov a dezertov.
Pestovanie
Citrusy môžete začať pestovať zo semienka, ale taktiež si môžete zakúpiť rastlinu v kvetináči. Niektorí záhradkári mladé rastliny pestujú obalené v igelitových vrecúškach, aby mali vlhkejšiu klímu. Rastliny je vhodné sadiť do substrátov, ktoré sú určené na pestovanie citrusových rastlín.
Kvet citrónovníka
Ideálne je, ak máte možnosť dať rastliny počas zimných miestností prezimovať do chladnejších izieb. Vtedy by ste mali minimalizovať zalievanie. Ak túto možnosť nemáte, snažte sa ich dať na chladnejšie miesto v byte a dávajte si pozor, aby ste ich nepreliali. Na zalievanie je najvhodnejšia dažďová voda.
Tip: na zber dažďovej vody odporúčame sudy na vodu.
Rastliny je tiež vhodné raz za čas pohnojiť špeciálnym prípravkom. Ak máte pocit, že sa vašej staršej rastlinke nedarí alebo sa vám nepozdáva jej vzhľad môžete ju ostrihať až po drevené konáriky. Rastlinka vyženie mladé výhonky. Taktiež pri raste môže rastlinku strihávať a upraviť jej tvar.
Plody citrónovníka
Na začiatku je možné, že citrónovník má veľa kvetov a vytvorí veľa malých zelených citrónov. Ak z nich veľa opadá nezúfajte. Príčinou opadávania zelených plodov býva príliš veľké preschnutie substrátu v črepníku. Ak vašemu citrónovníku začnú padať listy je treba zamyslieť sa, či má dostatok svetla. Nedostatok svetla a príliš mokrá pôda bývajú najčastejšími príčinami problémov pri pestovaní. Taktiež je dôležité dávať pozor, aby sa rastlina nedostala do prievanu.