Ako sa starať o záhradný nábytok?

Nábytok, ktorý máte v záhrade je počas celého roka každý deň vystavovaný rôznym poveternostným podmienkam. Práve z tohto dôvodu je potrebné vedieť, ako sa o tento nábytok starať a predĺžiť jeho životnosť. Niektorý typ nábytku je háklivý na dážď, iný na mráz či dokonca praživé slnko.

Starostlivosť o záhradný nábytok z plastu

Tento typ nábytku patrí k najmenej náročným na údržbu. Preferovať treba prípravky, ktoré sú vyrobené priamo na údržbu plastov. Ak nábytok čistíte, dbajte na to, aby ste nepoužívali produkty, ktorými by ste mohli nábytok poškodiť. Či už hubkou na riad, drôtenkou alebo prostriedkami, ktoré majú brúsne účinky.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Starostlivosť o záhradný nábytok z umelého ratanu

Tento typ nábytku stačí pri čistení len umyť vlhkou handričkou alebo opláchnuť prúdom vody. Môže byť taktiež použitá aj vlažná mydlová voda. Je veľmi dôležité dbať na to, aby sme nábytok z umelého ratanu nevystavovali horúčavám nad 40 stupňov a teplotám pod bodom mrazu. Umelý ratan je na tieto výkyvy veľmi háklivý, môže sa poškodiť popraskaním a podobne.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Starostlivosť o kovový záhradný nábytok

Kovový nábytok napríklad z ušľahchtilej ocele je vhodné preplachovať prúdom vody. Taktiež je vhodné ho v zimnom období uskladňovať v suchom priestore. Dôležitá je aj problematika, či je kovový náter opatrený voči korózii dostatočne. Ak áno, je potrebné po čistení alebo prepláchnutí hneď osušiť nábytok. Ak sa nachádza na nábytku povrchový náter, nie je potrebné ho uskladňovať v suchom priestore. Naopak, ak povrchový náter absentuje, je potrebné nábytok na zimu uskladniť na miesta, ktoré sú suché.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Starostlivosť o nábytok z bambusu

Bambusový nábytok je veľmi háklivý na poveternostné podmienky a výkyvy počasia. Preto aj starostlivosť o neho je náročná. Z tohto dôvodu ho treba poctivo ošetrovať. Ak nie je dostatočne ošetrený, po zmoknutí sa na ňom môže tvoriť plieseň a pri slnečnom žiarení vysychá a šedne, vo vlhkom podnebí môže sčernať. Bambusový nábytok je vhodné ošetrovať  nátermi na báze oleja. Tento olej by mal taktiež obsahovať UV filter, aby sa nábytok nepoškodil. Tento náter by sa mal opakovať každé 3 roky.

Starostlivosť o nábytok z ratanu

Nábytok z ratanu je veľmi citlivý na mrazy, dážď, pálivé slnko či výkyvy teploty. Je dobré a viac než vhodné ho chrániť poťahom či nejakým typom obalu, práve pred týmito poveternostnými podmienkami. Na zimu je potrebné ho uskladniť na suchom mieste, aby sa ratan nepoškodil. Raz za rok je potrebné ho natrieť farbou vhodnou na drevo. Ak je potrebné ho očistiť, použite vlhkú handričku.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Starostlivosť o prútený nábytok

Prútený nábytok nie je vhodný ako celoročný nábytok. Znesie dážď, no nie často, preto je potrebné ho chrániť pred rôznymi poveternostnými podmienkami. Mráz mu neublíži, ale najlepšie je uchovávať ho pod prístreškom. Bežne by sa mal čistiť handričkou alebo vysávačom, či slanou vodou, no následne je vhodné ho usušiť. Tento typ nábytku nesmie byť čistený chemikáliami ani prípravkami obsahujúcimi lieh.

Starostlivosť o drevený záhradný nábytok

Drevený nábytok patrí k najčastejšie vyhľadávaným doplnkom. Ak sa rozhodnete pre tento typ nábytku, je vhodné ho prikrývať v daždi a na noc odkladať. Je vhodné ich chrániť aj olejom. Drobné nečistoty sa dajú vyčistiť jemnou kefou a vodou tiež.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Ak vám nábytok náhodou zmokne, je potrebné ho vysušiť handrou, aby sa nepoškodil. V zime je potrebné ho uskladniť na mieste, kde prúdi vzduch avšak tam musí byť chránený pred mrazom. Ak je váš výrobok vyrobený z kvalitného dreva, nie je potrebné ho na zimu odkladať.  Neprikrývajte ho však fóliou a podobne, mohol by následne začať plesnivieť.  Nábytok môže byť z domácich alebo exotických drevín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *