Ako montovať a opravovať podlahové lišty?

Plávajúce podlahy sú jedným z najobľúbenejších podláh, ktoré majú mnohé rodiny doma. Niet sa čomu čudovať. Vyzerajú luxusne, moderne a elegantne. Dajú sa jednoducho umývať, hodia sa ku všetkému nábytku, ktorý máte doma a nie sú s nimi žiadne problémy. Pri plávajúcich podlahách sú však veľmi dôležité aj podlahové lišty, ktoré spĺňajú aj dizajnovú stránku.

Podlahové lišty nájdete v každom jednom obchode, kde ponúkajú podlahy. Najlepšie je, ak si kúpite s podlahami hneď aj lišty. Budete si tak sto percentne istí, že ste kúpili lišty, ktoré sa vám budú určite k podlahe hodiť. Viete si však sami namontovať a opravovať lišty? Dôležitá je aj samotná oprava, pretože pri chodení sa môžu posúvať či odpájať.

Ako montovať podlahové lišty?

Na začiatok by ste si mali spraviť zoznam toho, čo budete potrebovať.
Najdôležitejšie veci sú:

  • Páčidlo
  • Skrutkovač
  • Skruty
  • Hmoždinky
  • Pílka

Hneď potom, ako máte nachystané všetky veci, môžete začať. Ak ste si doteraz stále nevybrali lišty, ktoré by ste chceli montovať, poriadne si to premyslite. Dôležitý je nielen farebný odtieň, ktorý sa vám bude hodiť k podlahám, ale aj výška a dĺžka, ktorú potrebujete. Spočítajte vonkajšie a vnútorne rohy. Ak všetko toto viete, môžete ísť nakupovať.

Podlahové lišty majú vždy v určitých vzdialenostiach pripravené aj otvory, vďaka ktorým ich môžete pripevniť. Lišty môžete pripevňovať buď priamo alebo cez hmoždinky. Niektoré sa dajú aj lepiť, pri týchto druhoch si nemusíte byť úplne istí, či vám naozaj vydržia dlho. Po čase by sa mohli odlepovať alebo mať iné problémy.

Nezabúdajte ani na krytky, ktoré sú na rohy a na konce líšt. Tie by ste mali dostať pri kúpe líšt. Na lišty si dávajte pozor najmä pri práci s nábytkom alebo pri líčení. Práve vtedy by sa mohli zašpiniť alebo horšie, zničiť. Pri zašpinení sa dajú jednoducho utrieť, no niekedy sa môže stať že sa lišta zlomí alebo oškrie.

Iným prípadom je aj to, že odťahujete skriňu, kde lišta už nie je. Najlepšie je hneď na začiatku, keď ešte len lišty dávate, dať ich úplne všade, aj tam kde je lišty zakrytá. Ak dopĺňate lištu, kúpte rovnakú, aby ste nemali farebný či materiálový odskok.

Poškodené lišty by ste mali jednoducho odstrániť a nahradiť ich úplne novými alebo iba novou časťou, ktorá je rovnaká.

Podlahové lišty sa často režú, aby ste dosiahli presne tú veľkosť, ktorú potrebujete. Najlepšie sa vám budú píliť pílkou na železo.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *