Módnym trendom v bývaní podliehajú aj steny

Nielen doplnky a dekorácie sa postarajú o navodenie útulnej atmosféry. Módnym trendom podliehajú aj steny. Pri troche zručnosti sa s ich vizážou môžete pohrať aj sami.

Farba stien dokáže od základu zmeniť váš interiér. Je to najrýchlejší a najľahší spôsob, ako dosiahnuť požadovaný vzhľad i náladu v miestnosti. Správna voľba dokáže kompenzovať nedostatok denného svetla alebo nevyhovujúce rozmery miestnosti.

Farba verzus priestor a svetlo

Skôr ako sa rozhodnete pre zmenu farebnej nálady vo vašom interiéri, mali by ste si osvojiť základné pravidlá: výrazné teplé farby, ako sú odtiene žltej, červenej a oranžovej, posúvajú predmety dopredu, takže sa predmety javia bližšie. Sú vhodné najmä do miestností s nedostatkom denného svetla, pretože majú schopnosť priestor opticky zohriať.
Naopak, odtiene modrej, zelenej, sivej či fialovej predmety opticky vzďaľujú. Hodia sa najmä do priestorov orientovaných na slnečné strany, teda na juh a na západ.
Pri voľbe však treba brať do úvahy aj funkciu miestnosti a podľa toho vyberať intenzitu odtieňa. Nevtieravé pastelové tóny sú vhodné do miestností určených na oddych, odvážne a sýte variácie podporujú činorodosť.

Zakombinujte si!

O tom, že farebné steny sú už niekoľko rokov módnou záležitosťou, netreba pochybovať. Vyšším stupňom hry s farbami je ich kombinovanie. Miestnosť atypického tvaru s rôznymi smermi dopadu slnečného svetla možno kombináciou rôznofarebných stien vyvážiť do harmonického celku. Chce to však istú dávku fantázie a hlavne skúsenosti.
Veľmi obľúbenou technikou sa stalo vrstvenie farieb, keď sa na kompaktný tlmený podklad nanášajú špeciálnymi technikami odvážnejšie odtiene. Na rozdiel od minulých rokov sa ľudia prestali báť farieb, neboja sa púšťať do odvážnejších kombinácií. Okrem tradičných optimistických tónov žltej a oranžovej sú veľmi obľúbené ružové a fialové, veľmi módna je tyrkysová či olivovozelená.
Aby ste sa však v interiéri cítili naozaj dobre, teoretické znalosti a dokonalé ovládanie módnych trendov vám nepostačia. Na prvé miesto treba povýšiť vlastné pocity a preferencie obľúbeného tónu.

Zvládnete to aj sami

Farebný odtieň si môžete podľa vlastných predstáv namiešať aj sami. Budete potrebovať základnú bielu alebo transparentnú farbu a pigmenty. Pri aplikácii bez profesionálnej pomoci vám na uľahčenie odporúčame tekuté pigmenty, nie práškové – tie sa ťažšie miešajú. Farby pridávajte opatrne, po malých dávkach, ich farebný účinok sa dostavuje až po niekoľkých minútach. Veľmi dôležité je dôkladné premiešanie. Pamätajte, že sýte pigmenty potrebujú na rozpustenie dlhší čas. Ak sa chcete vyhnúť nepekným drobným škvrnkám na stene, odporúčame vám pigment pred pridaním do základnej farby zriediť vodou. Namiešaná farba vo vedre môže byť o trochu výraznejšia, ako je vaša predstava. Po nanesení a uschnutí odtieň stráca zo svojej sýtosti.
Na intenzite odtieňa sa podpisuje aj samotný spôsob nanášania. Ak chcete dosiahnuť tlmený odtieň, mali by ste stenu maľovať zľahka. Vhodné je šmuhovanie, tupovanie hubkou či vaľkanie látkou. Intenzívnejší efekt dosiahnete nanesením niekoľkých vrstiev pomocou valčeka.

Nakoniec ozdobné lišty

Efektný farebný odtieň, módna kombinácia či špeciálna maliarska technika ešte nemusia znamenať finále v dekorácii stien. Skúste experimentovať s ozdobnými lištami. Predsudok, že táto dekorácia je výlučne záležitosťou štýlových príbytkov, je dávno prekonaný. Práve naopak, táto ozdoba sa čoraz častejšie objavuje aj v minimalisticky zariadených interiéroch. Neslúži výlučne ako deliaca línia medzi dvoma farebnými rovinami. S kúskom fantázie môžete ozdobnými lištami vniesť do interiéru celkom nový výtvarný rozmer.
Doteraz bol najpreferovanejším materiálom polystyrén. Okrem nesporných kladov, ako sú ľahkosť a cenová dostupnosť, mal však jednu výraznú slabinu – keďže je to veľmi krehký a mäkký prvok, odporúča sa lepiť iba do hornej tretiny steny. Ak má však lišta okrem estetickej úlohy aj funkčné opodstatnenie, treba siahnuť po inom materiáli.
Horúcou novinkou na našom trhu je polyuretán a duropolymér. Tieto vysokokvalitné materiály sa svojím vzhľadom ani hmotnosťou nelíšia od polystyrénu, ich výhodou je však omnoho vyššia tvarová a rozmerová stálosť. Sú vhodné na každý pevný povrch, dokonca aj na drevo, bezproblémovo sa dajú aplikovať aj v exteriéri. Keďže sú omnoho trvácejšie, okrem dekoratívnej funkcie dokážu stenu ochrániť pred odretím. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá, s malou dávkou zručnosti a fantázie zvládnete ich inštaláciu aj sami.
Aj pomocou týchto dekoratívnych prvkov môžete zvýšiť farebnú atraktivitu miestnosti. Či už ich ponecháte biele a tým zvýrazníte farebný podklad, alebo ich zafarbíte, záleží len na vás. V každom prípade vnesiete do interiéru nový rozmer.Staré rodinné domy dostanú šmrnc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *