Čo je lepšie? Prebaľovací pult, komoda, stôl?

Čakáte bábätko a premýšľate, čo všetko budete potrebovať k zariadeniu detskej izby? Jednou zo základných častí výbavy každého novorodenca je prebaľovací pult. Dieťa na ňom nielen prebalíte, ale v prípade potreby aj prezlečiete. Podľa priestorových možností vášho bytu si najskôr vyberte miesto, kde sa každodennej starostlivosti o vašu ratolesť budete venovať.

Prebaľovacie miesto v byte hľadajte pohodlné a ľahko dostupné

Rad mamičiek využíva na prebaľovanie aj prezliekanie detí v prvých mesiacoch ich života najčastejšie spálňu. Ďalšími možnosťami sú detská izba, obývačka, ale aj kúpeľňa. Vždy si uvedomte, či bude prebaľovací priestor nastálo na jednom mieste, alebo ho budete často premiestňovať. Prebaľovať musíte spravidla mnohokrát za deň, preto hľadajte miesto pohodlne a ľahko dostupné.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Najjednoduchšou a najlacnejšou možnosťou je prebaľovacia podložka, ktorú dobre využijete, keď nemáte dosť priestoru na pult či komodu. Je to tvarovaný molitan, potiahnutý fóliou alebo iným nesavým materiálom. Použijete ju na posteli, sedačke, ale aj na kuchynskom stole a v núdzi aj na linke. Vyjde vás zhruba na 8 až 30 Eur, je skladná, prenosná, dáte ju, kam potrebujete a po použití schováte.

Prebaľovacie podložky musíte po použití schovávať, čo je nepraktické.

V obchodoch nájdete podložky obdĺžnikové, s tromi zvýšenými okrajmi. Ak budete podložku pokladať cez vaňu alebo postieľku, kúpte si typ s pevným dnom. Niektoré majú aj skrutkovacie zarážky proti posunutiu, stoja od 14 Eur. Najpoužívanejšie rozmery podložiek 50 × 70 cm a 50 × 80 cm dobre „sadnú“ aj na pulty a komody. K ich zaisteniu môžete použiť aj samolepiaci suchý zips.

Máte doma málo priestoru? Bude sa vám hodiť skladací pult, ktorý ľahko schováte za skriňu alebo za dvere. Musíte si ale určiť stále miesto pre ďalšie prebaľovacie potreby, teda plienky, vlhčené obrúsky, či rôzne krémy a zásypy. „Skladačky“ majú často pre väčšiu stabilitu protišmykové násadky na nožičkách a niekedy aj malé postranné vrecká. Stoja okolo 50 Eur.

Praktické plastové pulty sú mobilné a mávajú pod sebou vaničku

Za ľahké plastové prebaľovacie pulty zaplatíte najčastejšie 77 až 116 Eur, luxusnejšie stoja aj 193 Eur. Ich výhodu je vodeodolnosť, dáte ich kamkoľvek do bytu a mávajú pod sebou vaničku. Je to praktické kvôli často spoločnému použitiu s prebaľovacou podložkou. Vďaka vybaveniu kolieskami s brzdou je pult mobilný, preveziete ho teda tam, kde dieťa kúpete.

U niekoľkých typov ľahkých pultov výrobcovia zabudovali vaničku do ich vrchnej časti. Bohužiaľ je dlhá zvyčajne len do 50 cm a nemôžete ju teda dlho používať. Pol metra je totiž bežná dĺžka novorodenca. Vaničku využijete ako úložný priestor na prebaľovacie veci a na kúpanie si kúpte klasickú veľkú vaničku s mäkkým látkovým ležadlom.

„S pultami skúsenosť nemám, bo mám prebaľovaciu podložku na práčke, ktorú používam po vykúpaní. Cez deň potom prebaľujte na gauči s jednorazovou plienkou,“ opísala na internete čitateľka s prezývkou Mafeska.

Malého caparta, ktorý bezpečne stojí, udržíte na prebaľovacom pulte ťažko.

Prebaľovacie pulty sa na trhu spravidla delia do dvoch kategórií. Výrobky pre deti od ich narodenia do jedného roka a pre deti od narodenia až do troch rokov. Od chvíle, kedy drobec bezpečne stojí, prestáva ale väčšina mamičiek pulty využívať. Väčšinou už malý neposeda nechce ležať, preto je prebalenie postojačky najjednoduchší variant.

Výška prebaľovacích komôd a pultov sa pohybuje od 80 cm až do takmer jedného metra. Pre seba si vyberte taký kus, u ktorého sa nebudete príliš hlboko predkláňať. Pre zdravý chrbát je výborné sa k bábätku skláňať s nohou mierne predkročenou dopredu. Existujú aj výškovo nastaviteľné verzie komôd, počítajte ale s cenou vyššou asi o 77 Eur.

Pri výbere pultu si zvoľte ten s úložnými priestormi. Nikto by neveril, koľko všelijakých krabičiek, kozmetických potrieb, vatiček, košíčkov na použité plienky, krémov a vodičiek, potrebuje bábätko. Nenechajte nikdy na pulte dieťa bez dozoru, aj keď určitú minimálnu bezpečnosť pred pádom mu zaistia zvýšené okraje pultu. Vopred dobre vyskúšajte stabilitu pultíku, stálosť farby aj absenciu ostrých hrotov a hrán.

Prebaľovací pult typu komoda použijete neskôr ako bežnú komodu

Ak chcete mať prebaľovací pult ako pevnú súčasť nábytku, vyberte typ komoda. Na trhu ich nájdete v cenách najčastejšie od 170 za verziu z lamina do 270 Eur za variant z jelšového dreva. Majú viac zásuviek, čo sú pre vás vítané úložné priestory. Po odstránení prebaľovacieho nástavca je nábytok použiteľný ako normálna bežná komoda. Pri nákupe preto myslite na zladenie s doterajším vybavením miestnosti.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Chystáte sa dieťaťu neskôr zariadiť samostatnú izbu? Využite prebaľovacie komody, ktoré postupom času prestaviate na obyčajnú skrinku. Stoja od 116 do 195 Eur podľa použitého materiálu. Máte k dispozícii prednú skrinku, zadné otvorené police a prebaľovaciu dosku. Až dieťa odrastie z prebaľovania, môžete ju spolu s policami odmontovať a skrinku využijete bežným spôsobom.

Závesné ležadlo na stenu je Ferrari medzi prebaľovacími pultmi a komodami.

Naozaj luxusný tovar je dizajnové lehátko zavesené na stene. Máva maximálnu záťaž do 15, alebo do 25 kilogramov, pri výbere na to myslite. Nemáte problém s premiestňovaním, po prebalení drobčeka ležadlo zaklapnete a neprekáža. Umiestnite si ich do optimálnej výšky i polohy. Cenová šírka je dosť značná, za obyčajný oceľový pult dáte 66 Eur, za drevený ale už od 195 i do 390 Eur.

Aj keď práve zažívate najkrajšie obdobie výchovy vášho dieťaťa, je potrebné pomaly myslieť na budúcnosť. Už teraz spolu s partnerom premyslite, ako ďalej vybaviť miestnosť na spanie, hry na zemi a na učenie pri pracovnom stole. Počítajte i s miestom pre ukladanie bobtnajúcich hromád hračiek a oblečenia. Plánujte kúpu úložných priestorov pod posteľ, alebo police pre bezpečné pripevnenie na stenu.

Čím bude vaša ratolesť staršia, tým bude detská izba plniť viac účelov. Nábytok do detskej izby preto nekupujeme raz navždy. Do osamostatnenia vášho potomka počítajte aspoň s jednou obmenou. Okrem postele vás čaká kúpa pracovného stola, ideálne v rozmere 120 x 70 centimetrov. Nevyhnutnou výbavou budú ďalej stoličky a skriňa alebo skrinka na oblečenie.

Zaobstarali ste pre svoje dieťa prebaľovací pult, podložku alebo stôl? Napíšte do komentára pod článkom, aké máte skúsenosti z nákupu a poraďte ostatným čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *