Bývanie v podkroví

Pri zariaďovaní interiéru často krát čelíme obmedzeným priestorom a snažíme sa využiť každý kúsok obytného miesta. Podkrovia však často krát ostávajú nevyužité aj napriek tomu, že sa dajú prerobiť a zariadiť na plnohodnotnú izbu. Pozrite sa ako nato.

window-1140789_1920
Stiesnený priestor, strešné okná a nie veľmi pekné oporné piliere. Aj s týmito problémami môžeme čeliť pri snahe zmeniť podkrovie na plnohodnotnú miestnosť. Aj napriek tomu, tento priestor má v sebe niečo, prečo ho mnohí ľudia obľubujú použiť ako spálňu, pracovňu alebo inú miestnosť.

homes-for-sale-326991_1920
Svetelné podmienky

Aby bolo bývanie v podkroví zdravé, aj táto miestnosť by mala mať prístup k prirodzenému svetlu. Na pomery podkroví sú to najmä strešné okná. Dôležité je však ich rozmiestniť, tak aby bola miestnosť dostatočne presvetlená. Podľa noriem, by to mali okná tvoriť aspoň plochu desiatich percent z veľkosti podlahy.

wall-house-window-loft

Nedostatok slnečného svetla môže spôsobiť depresívnu náladu a psychickú nepohodu. Ani príliš veľa svetla však nie je ideálne. V lete by len zbytočne prepúšťali teplo naviac, ktorého je teda v tomto období viac než dosť. Strešné okná sú na jednej strane veľmi kúzelné, najmä ak chcete pozorovať hviezdy. Nevýhodou však je, že poskytujú len obmedzený výhľad.

 

Skosený tvar stien vyzerá pekne ALE!

Izby v podkroví sa tak trochu odchyľujú od konštrukcií stien klasických izieb. Skosené steny vyzerajú atraktívne, práve to dodáva podkroviu také čaro. Problém je však v obmedzenom priestore, ktoré takáto konštrukcia spôsobí. Zošikmené steny totiž okrádajú izbu o obytnú plochu. Tejto skutočnosti treba následne prispôsobiť výšku a umiestnenie nábytku.

bathroom-1228427_1920

V podkrovných izbách, ako iste viete býva vždy o niečo teplejšie v porovnaní s ostatnými miestnosťami. Na druhej strane treba čeliť tepelným stratám pri unikaní tepla strešným plášťom. Kým v lete vám môže byť v tejto izbe až veľmi horúco, v zime práve naopak. A práve preto sú energetické náklady na tieto izby o niečo vyššie.

circle-913352_1920

Keď si odmyslíme nedostatky, ktoré so sebou podkrovné miestnosti prinášajú, pre niekoho môže byť práve tento typ izby ideálny. Veď kto by odolal krásnemu pohľadu na oblohu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *