Kávovník a jeho pestovanie, presádzanie a polievanie

Kávovník je teplomilná rastlina, a preto je vhodná aj na pestovanie v bytoch. Vyhovuje jej stanovisko s polotieňom, nie priame slnečné svetlo. Vo svojom prirodzenom prostredí kávovník kvitne viackrát do roka. Je to vždy zelený ker charakteristický lesklými pevnými listami.

Počas letných mesiacov môžeme kávovník pestovať v záhrade. Je potrebné ochrániť ho pred priamym slnečným žiarením a prudkým vetrom. Kávovník dorastá až do výšky piatich metrov v prirodzenom prostredí. Ak ho pestujeme v domácich podmienkach, môžeme ho dopestovať do výšky dvoch metrov.

 

ako-pestovat-kavovnik

Kávovník uprednostňuje kyslejšiu pôdu. Kávovníku neprospieva pôda s obsahom vápnika. V prípade potreby ho môžeme pravidelne hnojiť.

 

Zalievanie

 

Rastlina kávovníka je veľmi háklivá na vysokú vlhkosť. Na zalievanie je vhodná dažďová voda alebo odstáta voda z vodovodu. Pri zalievaní musíme dávať pozor, aby sme črepníky s rastlinou neprelievali. V pôde by mohla vzniknúť hniloba.

 

pestujeme-kavovnik

Kvitnutie

 

Rastlinka kávovníka kvitne drobnými bielymi kvetmi. Zvyčajne kvitne po troch pestovania. Z kvetov sa utvárajú plody, hnedočervené bobule.

 

Rozmnožovanie

 

Rastlinku môžeme rozmnožovať semenami alebo odrezkami. Skúsenejší pestovatelia využívajú aj vrúbľovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *