Trendy obývačka? Bez mohutných celkov

Stojíte pred prázdnou obývacou izbou a premýšľate, akým nábytkom ju zariadiť? V každom prípade si najskôr ujasnite, čo od miestnosti očakávate. Bude spoločenským centrom s častými večierkami, alebo priestorom pre každodenné rodinné posedenie? Uvážte aj budúce umiestnenie nábytku s ohľadom na kúrenie, okná a dvere.

Jednotná podlaha vo viacerých miestnostiach byt opticky rozšíri

Ak máte tú možnosť, nechajte v izbe a ďalších miestnostiach jednotnú podlahu. Opticky tým uvoľníte a rozšírite celý byt. Predtým toľko propagovaná variant kobercov “od steny k stene” už tiež vzala za svoje. Skúste si zaobstarať kusové koberce a predložky, zladené s nábytkom a farbou stien. V každom prípade si tým výrazne uľahčíte upratovanie.

Nebojte sa farebne experimentovať a opustite zažitú variantu hnedej na všetkom. Existujú aj krémová, béžová alebo tehlová. Zauvažujte napríklad o modrej, zelenej alebo červenej. Výrobcovia nábytku dnes ponúka takmer všetko, na čo si spomeniete. Masívne drevo stále viac dopĺňajú drevotrieskové materiály s najrôznejšou povrchovou a farebnou úpravou.

Preplnenosť obývačke nesvedčí

Snažte sa o ľahký a vzdušný interiér. Tomu určite nesvedčí mohutná sedačka v kombinácii s klasickou obývacia stenou cez celú stenu. Oveľa lepšie vyzerajú jednotlivé rôzne veľké skrinky a police napríklad spolu s kresielkami a nápaditými do seba vkladacími stolíkmi. Obývačkú rozhodne neprepĺňajte nábytkom ani dekoráciami.

    Obývačkú neprepĺňajte nábytkom ani dekoráciami.

Nákup sedacej súpravy starostlivo premyslite. Zabudnite na mohutné solitéry a orientujte sa na odolný a kvalitný materiál v jednoduchých tvaroch. Pamätajte tiež na to, že jednofarebná sedačka sa hodí k viacfarebnému interiéru. Ničomu neuškodí, keď budete mať len pohovku a viac menších kresiel, ktoré môžete pri návštevách presúvať po byte.

Variabilným nábytkom ľahko zmeníte interiér

Trendom súčasných obývacích izieb je aj variabilita. Výrobcovia nábytku vám vychádzajú v ústrety zostavami z jednotlivých komponentov, ktoré môžete postupne dokupovať. Podľa svojej chuti a momentálnej potreby si v interiéri bez problémov poskladáte skrinky, stolíky aj police. Usporiadanie interiéru potom zmeníte veľmi jednoducho.

Obývačka je najčastejším miestom, kde sa rodina pozerá na televíziu. Chcete mať pôžitok z obrazu na svojom supermodernom prístroji? Optimálna vzdialenosť od obrazovky je asi dvaapolnásobok jej uhlopriečky, pamätajte na to. Dobrým miestom pre televíziu môže byť aj roh izby.

Neprežeňte to s úložnými priestormi a doplňte kvety

Aj keď úložné priestory do obývacej izby skôr nepatria, veľakrát sa im tu nevyhnete. V tom prípade to s ich množstvom neprežeňte. Snažte sa čo najviac vecí umiestniť do predsiene, šatne alebo kuchyne. Skrine alebo knižnice potom nedávajte do rohu našikmo, ušetríte veľa miesta.

Každý obývací priestor spríjemnia izbové kvety. Narušia prísnu geometriu rohov a zelená je predsa “pastvou pre oči”. Máte dostatok miesta? Zostavte si z rastlín zelenú stenu od stropu po podlahu, vyzerá úžasne. Správnej starostlivosti o kvety sa budeme venovať v niektorom z budúcich článkov, určite ale dbajte na dostatok prirodzeného svetla a správnu zálievku.

Riasené krajkové záclony? Nechajte ich na zámkoch

K jednoduchému nábytku sa hodia obyčajné žalúzie alebo japonské steny a vzdušné roletky. Nariasené záclony a ťažké závesy nechajte do zámockých interiérov. Myslite tiež na dobré osvetlenie, ktoré sa snažte rozdeliť na viac zdrojov. Centrálne osvetlenie pri strope doplňte o čítaciu lampu a skúste pridať aj náladové rozptýlené svetlo.

Nezabúdajte na podlahu

Dôležitú súčasť obývačky tvorí tiež podlahová krytina. V rámci odporúčanej vzdušnosti aj kvôli jednoduchšiemu upratovania a čistejšiemu prostrediu voľte radšej moderný kusový koberec na tvrdej podlahe. Do celoplošného koberca sa zachytáva obrovské množstvo prachu, sú s ním problémy pri maľovaní a vôbec má radu ďalších nevýhod. Použiť sa dá jedine v prípade, keď je pod ním postaršie škaredé linoleum.

Kusové koberce sú dobré nielen na ohriatie nôh. Vďaka nepreberným možnostiam farieb, vzorov a prevedenie dodávajú obývacím izbám na celom svete ešte len tú pravú atmosféru. Až sa dá povedať, že obývačka bez kusového koberca nie je celou obývačkou. Či sa rozhodnete pre klasický kusový koberec alebo orientálne kúsok, hranatý, guľatý či špicatý, s dlhším alebo kratším vlasom, záleží len na vás. Vždy však dbajte na jeho celkové zladenie s interiérom. Nech to nemáte v obývačke ako na kolotočoch.

Zariaďujete obývačku? Pozrite sa na galériu obývacích izieb na Pintereste.

Obývacie steny krásne rozsvieti LED

Šlágrom poslednej doby sú obývacie steny s vstavaným osvetlením LED. Dokáže vytvoriť skvelú atmosféru a vaše návštevy zostanú v nemom údive. Dávajte si ale pozor na výkon tých príliš lacných svietidiel, ich problémom býva absencia červenej zložky spektra. Výsledkom je podivný “súmrak”, kedy vlastne nie je nič poriadne vidieť.
Skombinujte farby v izbe s farebnými sklami v skrinkách a dostanete originálnu kombináciu. Módnym trendom stále zostáva návrat k čisto prírodným tónom.

Či už sa vám podarí obývačku zariadiť moderne alebo rustikálne, nezabudnite, že nie je len pre oko návštev. Má slúžiť hlavne vám, a to s maximálnym pohodlím a útulnosťou. Nerobte z nej skladisko vecí. Ak budete triezvy aj v množstve doplnkov a rôznych zbierok, získate určite pohodové bývanie.

Doplnky v obývačke podčiarknú celý vzhľad

Obývačke pristanú na stenách obrázky, musí však byť dostatočne veľké, aby vynikli. Na poličkách potom nevrstvite v nadmernom množstve riad, suveníry ani najrôznejšie figúrky. Páči sa vám zlatá farba? Pamätajte na to, že elegantnejšie vyzerajú tlmene lesklé predmety.

V miestnosti pre relaxáciu by ste si nemali pripadať ako v skladisku alebo vo väzení. Preto sa nebojte pohybu a občasných zmien. Pomôžu vám k tomu rôzne prenosné stolíky alebo variabilné skrinky a police. Nostalgici si môžu do novej obývačky preniesť napríklad pekný zmodernizovaný kúsok nábytku z bývalého izby.

Aké máte skúsenosti zo zariaďovania vlastnej obývačky? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *