Ako na výber kvalitného písacieho stola pre deti?

Pripadá vám, že úvodných pár veršov vyšlo z pera naivného a bláznivého poeta, že je to len fantázia a fikcia? Nemusí to tak byť, keď bude mať vaše dietko vo svojej izbe kvalitný písací stôl. Ako ale taký stôl spoznať, keď ponuka na trhu je tak veľmi obsiahla? Nezúfajte, stačí si prečítať pár rád a tipov a používať sedliacky rozum, a výber už bude jednoduchý.

Starý mýtus: Lamino je jedovaté, uvoľňuje formaldehyd

Snáď každý rozmýšľa nad tým, z akého materiálu stôl kúpiť. Na výber sú v zásade dve možnosti, a to masív alebo lamino. “Lamino nie, tam je ten formaldehyd”, namietnú mnohý z vás. Takéto úvahy však patria do dôb dávno minulých a sú už prežitkom.Dnešné lamino dosky sú na takej úrovni, že únik tejto nebezpečnej látky je minimálny.

Z toho istého dôvodu by ste nemohli do izby dať ani koberec, hračky alebo napríklad počítač. Nutno však podotknúť, že podozrivo lacný nábytok s týmto môže mať stále problémy. A vedeli ste, že aj masív uvoľňuje formaldehyd, hoci len v malom množstve?

Je lepšie drevo?

Materiál vyberajte srdcom a podľa toho, akú starostlivosť ste ochotní mu venovať. Obrovskou výhodou lamina je nenáročné čistenie, ryhy už však neodstránite a všetky súboje so stolom tak budú navždy zvečnené v jeho doske.

Dnešné lamino dosky už sú na takej úrovni, že únik nebezpečného formaldehydu je úplne minimálny.

Podobne ako u lamina sú na tom stoly vyrobené z masívu, ktorý je dokončený lakom. Stoly z dreva dokončeného olejom sú potom rýdzo prírodné a podieľajú sa na tvorbe zdravej mikroklímy v izbe, ochranná vrstva však príliš neodoláva rozliatej vode. Výhodou je potom možnosť opravy rýh a škrabancov. Napriek tomu by som taký písací stôl pre školáka nevolil, pretože negatíva spojené s jeho údržbou prevažujú nad jeho výhodami. Osobne by som siahol po stola z lamina.

Vyberajte podľa veku

Tiež je potrebné zamyslieť sa nad tým, pre ako starého školáka stôl kupujete. Pre dieťa, ktoré sa chystá do prvej triedy, bude určite potrebné trochu iný stôl, ako pre školáka, ktorý za chvíľku končí základnú školu a chystá sa na strednú alebo na učilište. Pre čerstvého školáka je dobré zaobstarať stôl, ktorý s ním porastie, a vy tak nebudete musieť po nejakom čase kupovať nový.

U takých stolov sa totiž môže výška pracovnej plochy nastaviť podľa výšky vášho syna či dcéry a bude tak presne tam, kde je potreba. A ak pôjde stolová doska tiež naklopiť, bude to ešte lepšie, pretože budete môcť nastaviť pracovnú plochu podľa toho, čo sa práve chystá vaše dieťa tvoriť.

Čerstvý žiačikovia iste ocenia aj to, keď bude stôl hýriť veselými farbami alebo obrázkami. Pozor však na to, aby výzdoba nebola prehnaná a neodvádzala pozornosť od domácich úloh.

Ako je to s veľkosťou pracovnej plochy a úložnými priestormi?

Odpoveď je jednoduchá. Stôl musí mať pracovnú plochu natoľko veľkú, aby na nej dieťa mohlo pohodlne písať a nič si pritom zo stola nezhadzovala lakte. Tiež by sa mu tam mala zmestiť nejaká tá učebnica, z ktorej bude opisovať, a rozhodne tiež lampička. No a ak máte doma nadaného umelca, určite sa bude hodiť ešte väčšia pracovná plocha tak, aby sa mohol poriadne a bez obmedzení realizovať.

Stôl určite potrebuje tiež dostatok úložných a odkladacích priestorov. Mal by mať ako zásuvky, tak aj rôzne poličky, kam si dietko schová všetky školské pomôcky, učebnice, výtvarné potreby a veľa ďalších drobností, ktoré potrebuje mať vždy pri ruke.

Ak chcete, aby bol pri stole tiež počítač, potom sa na pracovnú plochu musí zmestiť ešte monitor, stôl musí mať voľný priestor pre počítačovú skrinku a tiež musí mať vyriešené vedenie všemožných káblov a drôtov. Tiež nebude na škodu, keď bude vybavený aj výsuvnou doskou pre klávesnicu a myš.

Chýbajúce odkladacie plochy nahradí kontajner na kolieskach

Ak stôl odkladacie plochy nemá, tak nie je nič stratené. Kúpte k nemu kontajner na kolieskach, ktorý vaše dieťa určite ocení. A nemám na mysli práve to, že na ňom bude môcť pretekať po izbe. Vďaka nemu sa ľahko presunie s plnou poľnou do kuchyne k jedálenskému stolu, keď práve kúzlíte večeru v kuchyni a nemôžete prísť za ním. Ako sa hovorí: “Keď nemôže Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi”. A to nielen keď srdiečko dieťaťa zatúži po vašej blízkosti, ale aj keď potrebuje poradiť s úlohami.

Kam so stolom? Máte praváka či ľaváka?

Keď už máte vybraný ten správny písací stôl, práca ešte nekončí. Aby sa váš potomok cítil dobre a pohodlne, je potreba stôl umiestniť na správne miesto. Bez toho príde všetka vaša energia vynaložená na výber stola navnivoč. Je jasné, že dieťa potrebuje pre prácu čo najviac svetla, takže umiestnenie stola čo najbližšie k oknu je najvhodnejšie.

Ak nie je možné umiestniť stôl priamo k oknu, potom si dávajte pozor, či je vaše dieťa ľavák alebo pravák a stôl umiestnite tak, aby si dominantnou rukou pri písaní netienilo. Ak nie je ani to možné a nemáte na výber, pomôže lampička, ktorá na písací stôl tak či tak patrí.

Tiež sa vaše dieťa bude cítiť lepšie, pokiaľ nebude otočené chrbtom priamo k dverám. Dobrým riešením je vyplnenie rohu miestnosti, nie vždy sa to však s ohľadom na svetelné podmienky hodí. A ak bude písací stôl postavený priamo pri kúrení, nezabudnite, že má mať vetraciu mriežku.

Nalákajte parádnym stolom k úlohám

Ku koncu tohto článku sa musím priznať, že v úvode som trochu preháňal. Veď všetci z vlastnej skúsenosti vieme, že sa školák málokedy bude na domáce úlohy tešiť. Prečo mu však túto nepríjemnú prácu trochu neuľahčiť? Je jasné, že u pôsobivého a kvalitného stola mu práca pôjde od ruky oveľa lepšie, než u vŕzgajúceho stola, na ktorý sa mu zmestí sotva jeden zošit.

A ako je to u vás doma? Musíte školáka do robenia úloh nútiť alebo si k nim sadá dobrovoľne? Napíšte nám o tom do komentárov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *