Pre lepšie ráno 6 ozdôb zrkadla na stenu

Každodenná cesta ráno po prebudení vás vo veľkej väčšine privedie cez “onú malú miestnôstku” až do kúpeľne pred zrkadlo. Hoci niekedy zapochybujete, že sa pozeráte naozaj na seba, je sklenený pomocník pri rannej hygiene nevyhnutný pre ženy aj mužov. Pripadá vám holé zrkadlo trochu fádne pre vašu inak super kúpeľňu? Dozdobte si ho podľa vlastného vkusu, možností máte celý rad.

Ozdobné fólie jednoducho prilepte a uhlaďte

Veľmi jednoduchým spôsobom polepíte okraj odrazovej plochy ozdobnou fóliou (1), napríklad s imitáciou pieskovania. Zrkadlo potom vyzerá ako brúsené. Použite napríklad aj biele lakované fólie, mramorové fólie s vysokým leskom, alebo fólie transparentné. Postup je jednoduchý – odstráňte krycí papier, prilepte a uhlaďte.
“V papiernictve som zohnala fólie, stálo to pár korún, zmenila som vzhľad našej kúpeľne za chvíľku a výsledok je fakt super,” pochvaľuje si v diskusii na internete čitateľka Dita.

Špeciálnu dekoračnú fóliu zoženiete v hobby marketoch, na internete alebo špeciálnych obchodoch s tapetami. Najskôr si vyrežte z tvrdšieho papiera šablónu s motívom, ktorý vás zaujal, a potom ho preneste na zadnú stranu fólie. Dekoráciu vystrihnite, navlhčite vodou, odstráňte ochrannú vrstvu a nalepte. Cena fólie v šírke 90 cm sa pohybuje od 5 do 15 Eur za meter.

Využite imitáciu mramoru a nechajte pracovať fantáziu

V kúpeľni sa s fóliou “vybláznite” nielen na zrkadle, ale napríklad aj na zástene nad vaňou alebo sprchovom kúte. Ak zatúžite vy alebo váš partner po interiérovej zmene, nemusíte hneď búrať a kupovať nové kachličky. Využite trebárs imitáciu mramoru, skombinujte jedno, ale aj viacfarebné fólie. Nechajte svoju fantáziu pracovať, výsledok bude určite skvelý a pekne doplní kúpeľňový nábytok.

Na zrkadlo s policami Horace 2 z e-shopu MT-nábytok.sk si v pokoji odložte všetky svoje potreby k hygiene.

Ďalšou ľahkou a rýchlou možnosťou, ako vylepšíte kúpeľňové zrkadlo, sú farebné samolepky s rôznymi motívmi (2). Zoženiete ich v cenách zhruba od 19 do 31 €. Pekne vyzerajú trebárs rybky, potápači, bubliny alebo štylizované rákosie. Ak si vyberiete členitejší motív, dostanete k nemu od výrobcu zadarmo prenosovú fóliu. Výrazne vám to uľahčí lepenie, ale pozor, len na suchý podklad.

Vaša kúpeľňa bude pôsobiť vzdušnejšie, čím väčšie bude zrkadlo. Ku zdobnějším obkladom ale kúpte skôr jednoduchší rám a obrátene – vyrezávané a zdobené rámy patria na bielu alebo betónovú stenu. Skvele vyzerá nábytková stena, ktorej súčasťou je aj umývadlo, zrkadlo a osvetlenie.

Podarenú zrkadlovú dekoráciu vytvoríte aj z bežne dostupného korku (3). Najjednoduchšie je, keď si nejakú chvíľu budete dávať stranou zátky od vypitého vína. Prípadne požiadajte svojich priateľov, aby vás nimi zásobovali. Výrobcovia ich už dlho popisujú svojím logom alebo názvami odrôd, takže žiadna nebude, s výnimkou použitého materiálu, úplne rovnaká.
“Ja osobne sa dobrému vínu vôbec nebránim. Korkové zátky zbierame doma do obrovskej čaše, daru od nášho kamaráta. Už viem, na čo ich s radosťou využijem,” tvrdí Petr Berka z Pohořelic.

Na obvod vášho zrkadla v kúpeľni prilepte zátky najlepšie špeciálnym lepidlom. Skladajte ich šikmo vedľa seba, rovnobežne s hranou zrkadla, alebo sa pohrajte a zátky rozrežte zalamovacím nožom na kolieska (4). Kilo lepidla dostanete za 5 Eur a schovajte si ho aj pre ďalšiu potrebu. Korok je totiž úžasný prírodný materiál. Prečítajte si, čo všetko ešte ide s korkom v byte urobiť.

Mušličky sú parádna ozdoba kúpeľne, lepte ich na zrkadlo

Šumenie mora, ranné prechádzky po ľudoprázdnej pláži, hľadanie mušlí a mušličiek (5). Určite to tiež poznáte. Deti sú v hľadaní preborníci a za chvíľku máte v batožine a na policiach plno lastúr. Krehké spomienky na krásne chvíľky z dovolenky je ale škoda po čase vyhodiť. Čo ich skúsiť použiť ako originálnu ozdobu kúpeľňového zrkadla?

Vyberte tie najlepšie mušličky, očistite ich nahrubo, prípadne aj vo vode, a nalepte ich bezfarebným lepidlom po obvode zrkadlovej plochy. Podľa jej veľkosti vyberte hrúbku lepeného pruhu. Až bude ozdoba na skle pevne držať, pretrite ju ešte bezfarebným lakom. Za štetec s štvrťlitrovou plechovkou laku dáte v predajni okolo 5 Eur.

Pri dovoze mušličiek dajte pozor, niekde sú na hraniciach hákliví

Lastúry, kamienky (6) a mušle v pekných dekoráciách dodajú vašej kúpeľni šmrnc. Dávajte ale pozor, odkiaľ ich dovážate. Napríklad Egypťania sú na ich vývoz veľmi prísni, radšej to ani neskúšajte. Rôzne druhy mušlí a koralov kúpite aj inde na stredomorskom pobreží. V každom prípade si schovajte účtenku alebo doklad pôvodu.

Zrkadlá sú jednoduché aj zdobené, pieskované, fazetované, či v originálnych rámoch. Vyberte si tie s osvetlením LED, kúpeľňu tým veľmi vylepšíte. Overte si, že dobre vzdorujú vlhku a sú minimálne 4 milimetre silné. Tenšie zrkadlá zvyčajne odrazený obraz skresľujú. Jednoduché zrkadlo s poličkami vás vyjde približne na 19 Eur, ale napríklad rustikálny kúsok zaobstaráte aj za 97 Eur.

Prvé zrkadlá v podobe leštených kamenných dosiek z obsidiánu sa objavili už v 6. storočí. Zrkadlá v dnešnej podobe poznáme od konca stredoveku zásluhou benátskych sklárov.

Kúpeľňa je, aspoň v európskych pomeroch, miestom, kam zamieria každodenne všetci. Strávite tu pomerne dosť času, z toho významnú časť pri zrkadle. Vyberte si preto k nemu kvalitné osvetlenie. Dámske líčenie a pánske holenie potom bude stopercentné. Najrozumnejšou voľbou k zrkadlu je intenzívne, ale mäkko rozptýlené svetlo.

Pozrite sa na rôzne spôsoby ozdobenia kúpeľňových zrkadiel na sieti Pinterest.

Snažte sa nájsť v obchodoch také osvetlenie zrkadla, ktoré pomôže zobraziť vašu tvár čo najvernejšie. U väčšieho zrkadla použite svietidlá po stranách a jedno aj nad zrkadlom. Rozptýlené svetlo výborne zaistíte prekrytím svetiel opálovým sklom. Žiarovky, žiarivky aj LED si vyberajte najlepšie so svetlom v teplej bielej farbe. Najväčší záujem majú zákazníci o päťmetrové LED pásiky za 39 Eur.

Máte doma v kúpeľni len obyčajné zrkadlo alebo ste sa pustili s vlastnými nápadmi do jeho dozdobenia? Popíšte ho v komentári pod článkom a poraďte ostatným čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *