Kam s lôžkom v mini byte? Zasuňte ho do pódia

Zostala vám na detskú izbu len malá miestnôstka a neviete si rady s jej zariadením, pretože máte pocit, že sa sem nemôže všetko vojsť? Ak máte v byte vysoké stropy, tak vybudujte spacie poschodie. Myslite však na bezpečie dieťaťa a nainštalujte k nemu poriadne zábrany a zábradlie. Pod poschodie môžete umiestniť napríklad šatníkovú skriňu, priestor na hranie alebo písací stôl so stoličkou. Pokračovať v čítaní “Kam s lôžkom v mini byte? Zasuňte ho do pódia”

Ako vybrať materiály novej kuchynskej linky?

Chystáte sa na nákup novej kuchynskej linky, ale neviete si rady s výberom? Najprv všetko dôkladne zmerajte a rozmyslite si, koľko úložného priestoru potrebujete a kde bude ktorá funkčná zóna. Potom už stačí vybrať správne materiály a zvoliť dizajn. Vybrať vzhľad novej kuchyne nie je tak zložité. Voľte podľa štýlu a farieb ostatných miestností v byte. Ak si nie ste výberom istí, pomôžu vám odborníci v kuchynskom štúdiu. Podľa čoho si ale zvoliť materiály? Pokračovať v čítaní “Ako vybrať materiály novej kuchynskej linky?”

Kredenc – multi nábytok babičiek je zase in!

Tradičný kredenc je sústavou rôznych uzavretých alebo presklených skriniek, políc a zásuviek. Skôr išlo o reprezentatívny nábytok, a preto sa bohato zdobil. Dodnes je kredenc multifunkčným kuchynským nábytkom, ktorý poslúži nielen na uloženie kuchynského riadu, ale aj pre vystavenie sviatočného či čajového servisu alebo suvenírov z ciest. Nehodí sa však do každého interiéru. Pokračovať v čítaní “Kredenc – multi nábytok babičiek je zase in!”

Vyberáte materiál kuchynskej pracovnej dosky?

Pri výbere kuchynskej linky nie je až tak dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené korpusy skriniek. Väčšinou sú vyrobené z lamina. Pri nákupe by ste sa mali zamerať na to, z akého materiálu sú dvierka a čelo zásuviek, ale predovšetkým materiál pracovnej dosky. Správnou voľbou zaistíte, že kuchyňa bude dlhú dobu funkčná. Dôležitý je nielen vzhľad pracovnej dosky, ale hlavne odolnosť materiálu proti poškrabaniu a vysokým teplotám, nasiakavosť a teplotná rozťažnosť. Pokračovať v čítaní “Vyberáte materiál kuchynskej pracovnej dosky?”

9 tipov na držiak na pokrievky. Majte miesto

ste ste už počuli o spôsobe varenia a pohybu v kuchyni takzvane “celým telom”. Výhodou je spravidla veľmi chutné jedlo, nevýhodou značný kuchynský chaos. “Bum, tresk, plesk,” tiež sa prehrabujete v zásuvke alebo kontajneri a zúfalo hľadáte pokrievky? Zatiaľ sa bez nich väčšina kuchárov pri varení nezaobíde, preto si medzi nimi urobte poriadok a zbytočne ich o seba neotĺkajte. Pokračovať v čítaní “9 tipov na držiak na pokrievky. Majte miesto”

Svetlovod – priveďte slnko do izieb bez okien

Máte chodbu, kúpeľňu alebo šatňu bez okien a chcete ušetriť na energiách? Najjednoduchším riešením je zaobstarať si úsporné LED žiarovky s bielym denným svetlom, ktorých svetlo sa blíži prirodzenému osvetleniu. Ak však trváte na prirodzenom svetle a nechcete cez deň svietiť, nainštalujte si svetlovody. Tak budete mať aj v miestnostiach bez okien po celý deň prirodzené denné svetlo a umelé osvetlenie budete zapínať len večer. Pokračovať v čítaní “Svetlovod – priveďte slnko do izieb bez okien”

Zariaďte detskú izbu podľa Feng Šuej

ariadenie detskej izby patrí z hľadiska Feng Šuej k tomu najzložitejšiemu z celého bytu. Správne vybavená izbička totiž musí spĺňať tri rôzne funkcie, a byť tak zároveň priestorom na spanie a odpočinok, hru a učenie. Veľakrát ho navyše zdieľajú súrodenci s rozdielnymi potrebami. S dodržaním niekoľkých základných pravidiel ale nemusí byť ani jeho zariaďovanie ťažko rozlúsknuteľným orieškom.

Na Slovensku sa originálny názov Feng Shuei udomácnil vo fonetickej podobe Feng Šuej, ktorú sme sa rozhodli používať aj my.

Priestor, ktorý je v detskej izbe vyhradený hrám a učeniu, by mal podporovať aktivitu a kreativitu detí, ktoré ho obývajú. K vytvoreniu hravej atmosféry ho tak môžeme vybaviť žiarivými farbami alebo tapetami, najmä u detí, ktoré potrebujú v aktivite podporiť. Naopak u detí veľmi aktívnych alebo s problémami so sústredením môžeme ich temperament ľahko utlmiť pomocou farieb pokojnejších a jemnejších. Na zemi by nemal chýbať mäkký koberec, ktorý miestnosť pocitovo zateplí a pobyt na podlahe spríjemní najmä malým deťom, ktoré sa tam rady hrajú.Zábava cez deň

Pri zariaďovaní by sme nemali zabúdať ani na dostatok úložných priestorov, ktoré by mali byť o niečo väčšie, ako množstvo vecí, ktoré je do nich potrebné uložiť. Najmä u menších detí sú výhodné otvorené police, v ktorých deti všetko dobre vidia a majú tak prehľad o tom, kde je čo uložené. Pre ukladanie niektorých hračiek, ako sú napríklad kocky, stavebnice, vláčiky alebo drobné plyšové hračky, sú potom ideálne prenosné krabice alebo košíky.

Ak sa dieťa v izbe učí, mali by sme venovať dostatok pozornosti aj umiestneniu pracovného stola. Od neho by malo byť vidieť do miestnosti a najmä priestoru dverí, chrbát dieťaťa pri stole sediaceho by mala byť chránená stenou. Takéto umiestnenie dodáva pocit istoty a bezpečia a umožňuje sústrediť sa plne na predmet štúdia. Naopak umiestnenie stoličky chrbtom do voľného priestoru alebo k dverám je z hľadiska Feng Šuej považované za veľmi nevhodné.

Ak sa o jednu izbu musí deliť viac detí, malo by mať každé z nich možnosť stiahnuť sa do svojho “kútika”. Ako bude táto časť izby vyzerať by ste mali nechať na dieťati samotnom, pretože ono samo vie najlepšie, v akom prostredí sa cíti dobre.

Pokoj v noci

Základom dobrého detského spánku je, rovnako ako v spálni, správne umiestnenie postele. Ak je to možné, malo by jej čelo byť posunuté k plnej stene (bez okien a dverí), mimo priamej línie okno – dvere. Nad posteľ v žiadnom prípade nepatria pohyblivé hračky, ktoré by mohli narušovať pokojný spánok, rovnako tak by na stene priamo nad posteľou nemali visieť žiadne poličky. Pred spaním by miestnosť mala byť vždy dobre uprataná, aby neporiadok nebudil dojem chaosu a aktivity. Pre nastolenie potrebnej harmónie je ďalej žiaduce, aby boli dvere do izby na noc zatvorené a závesy či rolety na oknách zatiahnuté, a energia v miestnosti tak prúdila pomalšie a neunikala z nej preč.

Vhodnými farbami pre vymaľovanie spiacej časti izby sú podľa Feng Šuej najmä upokojujúce odtiene modrej, ktoré na spánok pôsobia veľmi priaznivo. Doplniť ich možno aj bielou a fialovou. Aj ostatné farby, použité napríklad na lôžkovinách, by mali byť skôr tlmené. Najmä u malých detí je potom odporučené používať výhradne obliečky z prírodných materiálov, ako je bavlna alebo ľan.

Masívny nábytok

Nábytok z masívneho dreva je pre detskú izbu ideálny, pretože energia dreva podľa učenia Feng Šuej podporuje zdravý rast a vývoj detí. Najmä malým deťom budú vyhovovať otvorené police, vďaka ktorým budú mať prehľad o všetkých svojich hračkách. Izba v tlmených farbách s dostatočnou hracou plochou umožňuje ako pokojný odpočinok, tak aj rozvíjanie detskej kreativity a fantázie pri hre.

Pracovný stôl

Pracovný stôl umiestnený tak, aby mohlo dieťa sedieť chrbtom k plnej stene, podporuje sústredenie na učenie. Pokiaľ sú v detskej izbe umiestnené elektrické prístroje, ako televízor, počítač alebo DVD prehrávač, nemali by byť namierené smerom do postele. Ideálne by nimi vyžarovaná negatívna energia mala byť tienená aj ďalším kusom nábytku, postaveným medzi posteľ a prístroj samotný.

Umiestnenie postele

Posteľ umiestnená čelom k plnej stene podporuje kvalitný a hlboký nočný spánok. Poličky umiestnené na stenách patria vedľa postele, nie nad posteľ samotnú. Dostatok úložných priestorov umožní udržanie poriadku, ktorý je nevyhnutný pre navodenie pokojnej a harmonickej atmosféry, umožňujúcu príjemný a osviežujúci odpočinok.

Zaujíma vás problematika bývania podľa Feng Šuej? Opýtajte sa v komentároch autorky na čo chcete!

Detská ohrádka = bezpečný kútik pre batoľatá

Máte doma už odrastenejšieho caparta, ktorý sa začína batoliť a objavovať svet? Toto obdobie je pre deti veľmi rizikové, pretože v domácnostiach na ne čaká množstvo zákerných nebezpečenstiev. Najrôznejšie ostré rohy a hrany nábytku, zásuvky, schody či klzká podlaha. Ochráňte svoje deti pred zraneniami a pre začiatky ich pohybových aktivít im domov kúpte detskú ohrádku. Pokračovať v čítaní “Detská ohrádka = bezpečný kútik pre batoľatá”

Svieža klíma v kuchyni – ako vybrať digestor?

Z očí tečú slzy a okná sú zarosené natoľko, že z nich kvapká voda? To bude tým štipľavým zápachom cibule, ktorý sa linie od kuchynskej linky, kde partner (či partnerka) práve varí pravú francúzsku cibuľačku. Večera bude určite dobrá, ale čo z toho, keď si teraz nemôžete prezerať fotky na Facebooku či predčítať články na blogu a už teraz viete, že všetko oblečenie bude na druhý deň “voňať” po cibuli? Pokračovať v čítaní “Svieža klíma v kuchyni – ako vybrať digestor?”